SZKOŁA NA pTAK

2022-05-12 18:03:08

„Patrzenie na piękno przyrody jest pierwszym krokiem do oczyszczenia umysłu.”

(Albert Einstein)

 

 

                                                          SZKOŁA NA pTAK

Szkoła na pTAK! to ogólnopolska akcja edukacyjna poświęcona Przyrodzie, a w szczególności ptakom. Jest częścią realizowanej Ogólnopolskiej Kampanii Wiedzy i Edukacji Przyrodniczej Bądź na pTAK! Akcja Szkoła na pTAK! skierowana jest do szkół, przedszkoli, ośrodków wychowawczych, organizacji i wszelkiego rodzaju instytucji edukacyjnych w całej Polsce. Ważne, by ptaki, przyroda, ich ochrona oraz nasza idea na pTAK! były Wam bliskie.

Zespół Szkół w Grzmiącej kolejny już rok kontynuuje współpracę ze Stowarzyszeniem Jestem na pTAK! w ramach PROJEKTU Szkoła na pTAK!.

W roku szkolnym 2021/2022 współpraca zaowocowała wieloma działaniami, oto one:

 

1. Organizacja Konkursu Recytatorskiego

W czwartek 21 kwietnia 2022 roku w Zespole Szkół w Grzmiącej odbył się Gminny  Konkurs Recytatorski dla dzieci i młodzieży pt. „Poeci o ptakach”, nad którym patronat objął Wójt Gminy Grzmiąca.

Poświęcony był literaturze prezentującej piękno świata przyrody. Konkurs miał na celu rozbudzenie świadomości posiadanych umiejętności i talentów, rozwijaniu poczucia własnej wartości, rozwijaniu zdolności recytatorskich, zachęcaniu do wspólnego, rodzinnego czytania literatury, w tym poezji dla dzieci, kształtowanie wrażliwości na piękno języka ojczystego, wspieranie działań twórczych dzieci w różnych formach aktywności, dostarczaniu dzieciom i młodzieży doznań estetycznych i emocjonalnych wypływających z piękna utworów literackich.

Występy oceniało jury w składzie: przewodnicząca – Monika Stokowiec, Anna Wójcik, Mariola Rozmacińska oraz Celina Regulska.

Oceniano kulturę słowa, bezbłędną recytację, płynność wypowiedzi, poprawną wymowę, dobór wiersza oraz interpretację i tzw. ogólne wrażenie. Wszystkie dzieci wywiązały się z zadania, więc wybór najlepszego recytatora był bardzo trudnym zadaniem dla jurorów.

 

 W kategorii klas I-III  tytuł Laureata otrzymali:

1. Zofia Czerw – kl. I B

2. Aleksander Juszczyk – I B

3. Zofia Kreklau – kl. I B

4. Hanna Lisaj – kl. I A

5. Hanna Makowska – kl. I A

6. Jakub Sobczak – kl. I A

7. Hanna Cieślińska – SP Iwin

8.  Lena Dudek – kl. II B

9. Emilia Górniak – kl. II B

10. Julia Kopernatzka – kl. II A

11. Marlena Pacholczyk – kl. II A

12. Julia Baniecka – kl. II A

13. Kaja Zaguła – kl. II A

14. Anna Jasudowicz – kl. SP Iwin

 

W kategorii IV –VI tytuł Laureata otrzymali:

1. Katarzyna Kacprzak – kl. IV  SP Iwin

2. Bartek Chojnicki – kl. V A

3. Martyna Górniak – kl. V A

4. Maja Gryzel – kl. V B

5. Tola Pawłowska – kl. V A

6. Lena Bołdak – kl. VI

 

  W kategorii klas VII  - VIII  tytuł Laureata otrzymali:

1. Karolina Buzała – kl. VII A

2. Sandra Dudek – kl. VII B

3. Julia Lachowska – kl. VII A

4. Dominika Szablewska – kl. VII B

5. Mikołaj Zakrzewski – kl. VII B

6. Patryk Świderski – kl. VIII A

 

Konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem, do którego udziału zgłosiło się 78 (!!!) uczniów z obu szkół. Wszystkim uczestnikom gratulujemy odwagi oraz talentu. Każde z dzieci otrzymało nagrodę  oraz dyplom.

Konkurs przygotowały panie: Wiesława Balon oraz Anita Kreklau.

 

2. Organizacja Konkursu Plastycznego

Koordynator: Anita Gardzioła
Międzyszkolny konkurs plastyczny pt. „Ptaki wokół nas” został zorganizowany w ramach Ogólnopolskiej Społecznej Kampanii Wiedzy i Edukacji Przyrodniczej „Jestem na pTAK!”. Miał on za zadanie zachęcić dzieci i młodzież do poznawania trybu życia i zwyczajów różnych gatunków oraz uwrażliwić wszystkich uczestników na los tych pięknych zwierząt.
W konkursie wzięło udział 28 uczniów i uczennic ze Szkoły Podstawowej w Iwinie i Zespołu Szkół w Grzmiącej. Komisja konkursowa w składzie: Agnieszka Szpulak, Anita Kreklau, Anita Gardzioła i Andrzej Anderman, przyznała nagrody w dwóch kategoriach wiekowych.

Klasy I-IV
I miejsce: Julia Kopernatzka (ZS Grzmiąca, klasa IIa), Tomasz Stefek (SP Iwin, klasa I)
II miejsce: Sebastian Melerowicz (ZS Grzmiąca, klasa IIa), Igor Wieczorek (SP Iwin, klasa I)
III miejsce: Artur Rosołowski (ZS Grzmiąca, klasa Ia), Alicja Pacholczyk (SP Iwin, klasa III)

Klasy V-VIII
I miejsce: Jakub Koziński (ZS Grzmiąca, klasa Vb)
II miejsce: Martyna Górniak (ZS Grzmiąca, klasa Va)

 

3. Organizacja Konkursu Fotograficznego „Ptaki w mojej okolicy”( koordynator Andrzej Anderman) o zasięgu Gminy Grzmiąca.

Celem konkursu było propagowanie piękna i ochrony przyrody, a w szczególności ptaków. Uczniowie w ramach konkursu wykonali zdjęcia różnych gatunków ptaków. Wydrukowane fotografie zostały zaprezentowane na wystawie przy okazji Konkursu Recytatorskiego. Laureatem I miejsca została Martyna Górniak, natomiast II miejsca Bartłomiej Chojnicki, oboje uczniowie reprezentowali Szkołę Podstawową w Grzmiącej.

 

4. W ramach lekcji techniki uczniowie klas piątych naszej szkoły własnoręczne wykonali oraz instalowali karmniki i budki lęgowe dla ptaków ( koordynator Andrzej Anderman). Uczniowie wykonali z drewna 17 karmników oraz 4 budki lęgowe oraz zamontowali je w miejscach przebywania ptaków w swojej okolicy zamieszkania.

 

5. Kontynuacja zeszłorocznego projektu "Ogród na pTAK" w ramach programu "Szkoła na pTAK" ( koordynator Elżbieta Niburska-Sitkiewicz). Dzięki pozyskanym w ramach projektu sadzonkom oraz prywatnym sponsorom sadzonek udało się stworzyć kwiatową grządkę. Efekt naszych działań mogliśmy zaobserwować po powrocie z wakacji do szkoły, kiedy to szary i nieciekawy trawnik zyskał nowe oblicze cieszące oko nie tylko społeczności szkolnej ale również odwiedzających nas gości.

 

Nagrody w konkursach ufundowali:

  • Wójt Gminy Grzmiąca Patryk Makowski;
  • Eko-Energia Grzmiąca Spółka z Ograniczoną Odpowiedzialnością;
  • Szczecinecka Fundacja na rzecz Osób Poszkodowanych w Wypadkach Komunikacyjnych;
  • Związek Miast i Gmin Dorzecza Parsęty;
  • Nadleśnictwo Szczecinek.

 

https://jestemnaptak.pl – strona Stowarzyszenia

http://ptakipolskie.pl/projekt/akcja-szkola-2012-09-24 – strona Stowarzyszenia

http://szkolanaptak.ugu.pl – strona Szkoły Podstawowej w Grzmiącej dotycząca projektu

 

« powrót