„Książka to przyszłość”

2018-12-03 08:33:00

Tradycją jest, że dzień 1 października rozpoczyna Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych, czyli święto książki w szkole. Zostało ono ustanowione przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego w 1999 roku i najpierw obchodzono je przez jeden dzień, od 2008 roku już przez cały miesiąc - październik. Tegoroczne hasło Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych brzmi: „Książka to przyszłość”

Jak obchodzono to święto w październiku 2018 roku w bibliotece szkolnej przy Zespole Szkół w Grzmiącej? Nauczyciele bibliotekarze, panie Danuta Biegańska i Agnieszka Szpulak przygotowały dla swoich czytelników szereg atrakcji. W programie znalazły się sprawdzone już formy promocji książki adresowane do licznego grona odbiorców, czyli: kiermasz książek, konkurs plastyczny, czy finał cyklicznego konkursu na „Najlepszego Czytelnika Miesiąca”. Bardziej zaangażowani czytelnicy wzięli również udział w wieczorze z kulturą i tradycją arabską. 

Punktem wyjścia do stworzenia programu obchodów opracowanego przez nauczycieli bibliotekarzy Zespołu Szkół w Grzmiącej, panie Danutę Biegańską i Agnieszkę Szpulak, stała się baśń.

Już w pierwszym tygodniu października rozpoczął się trwający cały miesiąc (a nawet kilkadziesiąt dni dłużnej) kiermasz książek.

 

 

Najmłodsi uczniowie jak zwykle nie zawiedli i licznie wzięli udział w konkursie plastycznym „Baśniowe figurki”. Jego celem było:

  • propagowanie czytelnictwa wśród uczniów,
  • pogłębianie ich ciekawości czytelniczej,
  • kształtowanie wyobraźni uczniów poprzez prace plastyczne,
  • umożliwienie dzieciom zaprezentowania swojego talentu, rozwijanie wrażliwości artystycznej dzieci,

oraz promocja zbiorów biblioteki. Zadaniem uczestników konkursu było  wykonanie z plasteliny lub modeliny postaci bajkowej/baśniowej. Kryteria oceny prac były proste - pomysłowość w ujęciu tematu i walory artystyczne. Na konkurs wpłynęły 44 prace- dzieci z przedszkola -9 i 35 prac uczniów z klas I-III. Komisja w składzie: pani Anita Kreklau, pani Anna Ludwiczak, pani Agnieszka Szpulak i pani Danuta Biegańska po obejrzeniu prac wyłoniła laureatów:

w kategorii dzieci młodsze:
I miejsce – Marlena Pacholczyk (przedszkole Grzmiąca),  
II miejsce – Lena Dybała (przedszkole Grzmiąca),              
III miejsce – Paulina Kwoka (przedszkole Mieszałki),
wyróżnienie – Hanna Wołoszyn (przedszkole Grzmiąca),

w kategorii kl. I-III:
I miejsce – Lena Bołdak (Mieszałki),
II miejsce – Milena Perłowska (Grzmiąca), 
III miejsce – Filip Synowiec (Mieszałki),
wyróżnienie – Hubert Bojko (Mieszałki),
wyróżnienie – Norbert Chaniewski (Grzmiąca).

Laureaci otrzymają nagrody i dyplomy na najbliższym apelu szkolnym. Gratulujemy wszystkim!

W październikowym kalendarzu swoje święto obchodzą nie tylko biblioteki szkolne, ale również zwierzęta - 4 października obchodzony jest Światowy Dzień Zwierząt. Książki o zwierzętach cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem uczniów naszej placówki. Co ciekawe, kilkoro uczniów naszej szkoły to miłośnicy koni i jazdy konnej. Odpowiadając na potrzeby i upodobania dzieci, nauczyciele bibliotekarze zorganizowali wystawę książek i akcesoriów hippicznych (23-30 października). Ekspozycja zawierała pięknie wydane albumy z fotografiami koni: w naturalnych warunkach, o każdej porze roku i dnia, ich zwyczaje, zabawy, walkę o przywództwo w stadzie, chwile nauki i odpoczynku, wreszcie momenty, w których galopują z rozwianą grzywą, a także poradniki dla mniej i bardziej zaawansowanych adeptów jazdy konnej oraz akcesoria do jazdy konnej. Te ostatnie przynieśli sami uczniowie: Eliza Bartnik, Roksana Iwaszkiewicz i Wojciech Szpulak. Niewątpliwą atrakcją ekspozycji była amazonka (manekin wystawowy - za jego wypożyczenie dziękujemy pani Wioletcie Kozińskiej) odziana w strój do jazdy konnej udostępniony przez panią Jolantę Ziętek.

W październiku odbył się też „Wieczór arabski” - VII. już impreza z cyklu spotkań z kulturą, w programie której czas poświecono książce. Wydarzenie otworzyło wspólne czytanie jednej z baśni ze zbioru najpopularniejszych baśni świata i wprowadziło jego uczestników w świat sułtanów, księżniczek, dżinnów, latających dywanów i skarbców.

Prowadzące - panie Danuta Biegańska i Agnieszka Szpulak, oprócz tradycyjnej książki, zaproponowały czytanie wydania elektronicznego z zasobów najpopularniejszej w Polsce biblioteki internetowej Wolne lektury. Panie nadmieniły, że zasoby biblioteki to dziś także prawie 4400 utworów z domeny publicznej lub udostępnionych na wolnych licencjach, oraz 400 materiałów wizualnych, z których można korzystać bezpłatnie i bez ograniczeń. Na wielkim ekranie ukazał się tekst z cyklu opowieści Szeherezady „Tysiąca i jednej nocy" lub "Księgi tysiąca i jednej nocy". To pochodzący z IX-X wieku zbiór około 300 baśni, podań, legend, anegdot i opowieści, których narratorką jest Szeherezada.

Z prezentacji multimedialnej „Kraina Szeherezady” uczniowie dowiedzieli się wielu informacji o fascynującym kraju , jakim są Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Gdyby Szeherezada żyła w naszych czasach, mogłaby akcję swoich opowieści umieścić w Dubaju. Tematów starczyłoby na 1001 nocy. A zachwycony mąż nie tylko darowałby jej życie, ale z pewnością zabrałby jeszcze na zakupy do największego centrum handlowego świata, Dubai Mall. Dubai Mall to największe na świecie centrum handlowe pod względem powierzchni (112,4 ha), w którym znajduje się ponad 1200 sklepów i 200 restauracji i kawiarni (i jeszcze się rozbudowuje!). Rocznie odwiedza je nawet 80 milionów osób. Tu znajduje się mieszczący 10 milionów litrów wody zbiornik Dubai Aquarium. Dubajskie akwarium należy do największych na świecie, a żyje w nim ponad 33 tysiące gatunków zwierząt wodnych. 48-metrowym tunelem pod tymże akwarium spacerował szczególny Gość wieczoru, pan Paweł Szpulak. Mógł również wybrać się na przejażdżkę łodzią ze szklanym dnem, zejść pod powierzchnię w klatce do snorkelingu albo nawet zanurkować ze sprzętem i popływać w towarzystwie rekinów.

Gość zaprezentował swoje materiały fotograficzne opatrzone najciekawszym (bo osobistym!) komentarzem z pobytu w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Podobno „ludzka wyobraźnia to jedyne ograniczenie Zjednoczonych Emiratów Arabskich”. Współczesne Emiraty należą do najbogatszych i najszybciej rozwijających się krajów Azji Zachodniej. Symbolem państwa są najwyższe na świecie drapacze chmur, sztucznie usypane wyspy oraz dzielnice niczym te z futurystycznych powieści.

Naszego Gościa zachwycił Ferrari World w Abu Zabi - park rozrywki przyciągający turystów z całego świata. Co w nim wyjątkowego? Po pierwsze znajduje się tuż przy torze wyścigowym Formuły 1. Po drugie to największy kryty park o powierzchni 80 tys. m2. Po trzecie znajduje się tu słynna Formula Rossa, czyli najszybszy na świecie rollercoaster – kolejka rozpędza się do maksymalnej prędkości 240 km/h! Prawdziwe urwanie głowy. Do tego wieża G-Force – atrakcja, która przenosi najbardziej odważnych na wysokość 62 metrów. Jest również Galleria Ferrari z bogatą wystawą poświęconą samochodom marki Ferrari (od 1947 roku).

Uczestnicy mogli podziwiać pamiątki przywiezione przez Gościa m.in. szklaną miniaturę wieżowca Burj Khalifa oraz podkoszulek z jego nadrukiem, naszyjnik z zawieszką w kształcie wyspy palmowej.

W menu arabskim pojawiają się potrawy indyjskie, pakistańskie, tajskie, irańskie i wiele innych. Dominuje ryż, mięso (oprócz wieprzowiny) oraz warzywa. Alkohol jest nie do dostania w sklepach spożywczych, ale można go kupić w restauracjach. W świecie arabskim duże znaczenie mają herbata i kawa.

Poczęstunek podany podczas spotkania -ryż z  kurczakiem  i sosem  Tikka Masala nie spełniał wprawdzie wszystkich prawideł tradycji, ale… każdemu smakował. Po wypiciu kilku filiżanek smakowitego naparu odbył się minitest sprawdzający wiedzę przedstawioną w trakcie prezentacji. Obecna na spotkaniu dyrektor ZS w Grzmiącej, pani Irena Kobus, była pod wrażeniem błyskotliwych i błyskawicznych odpowiedzi. Wszystkie nagrody – drobne upominki dla uczestników konkursu ufundowały organizatorki.

Na zakończenie obchodów MMBS w ostatnim dniu października biblioteka szkolna przeprowadziła akcję „Słodkie wypożyczenie”. Każdy kto tego dnia wypożyczył książkę, został poczęstowany… lizakiem. Nikogo chyba nie zdziwi informacja, że tego dnia padł rekord wypożyczeń.

Podsumowaniem najdłuższego święta w szkole było rozstrzygnięcie comiesięcznego konkursu na „Najlepszego Czytelnika Miesiąca”. Tym razem nagroda i dyplom wręczone zostaną na apelu szkolnym uczennicy klasy VII b, Aleksandrze Komorek.

Tak oto kolejne święto bibliotek szkolnych w Zespole Szkół w Grzmiącej przeszło do historii. Zostało po nim dużo wrażeń, mnóstwo pomysłów i inspiracji, a także motywacji do dalszego działania na rzecz rozpowszechniania książki wśród najmłodszych w przyszłości.

  

                                                                                              Danuta Biegańska

« powrót