6 LUTY – DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU

Corocznie na początku lutego obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Bezpiecznego Internetu. Tradycją stało się już, że nasza szkoła przyłącza się do tych obchodów podejmując różnorodne działania. Pokazujemy uczniom, że Internet, to wspaniałe „miejsce”, które ułatwia nam codzienne funkcjonowanie, pozwala poszerzać wiedzę i doskonalić umiejętności, a także rozwijać pasję. Jest też źródłem rozrywki. To wszystko jest dla nas dostępne i powinniśmy z tego czerpać przysłowiowymi „pełnymi garściami”, trzeba jedynie pamiętać, aby robić to rozsądnie.

Dnia 6 lutego na przerwach międzylekcyjnych odbył się quiz, w którym mogli wziąć udział uczniowie klas 4-8. Odpowiedzi na krótkie pytania pozwalały  im zdobyć plakietkę „Dzień Bezpiecznego Internetu. Biorę udział” oraz słodki upominek.

Uczniowie klas 1 i 2 uczestniczyli w spektaklu teatralnym „Baśniowe granie” w Szczecinku. Przedstawienie poruszyło współczesny problem zbyt długiego spędzania czasu przez dzieci przed komputerem, tabletem, telefonem a skonstruowane zostało tak, by przemówić do dzieci obrazem i przykładem, a nie tylko upomnieniami słownymi. Zapewnia to trwałe zapamiętanie pozytywnego przekazu.

Na lekcjach wychowawczych w klasach 4-8 uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną „Dzień Bezpiecznego Internetu” przedstawiającą krótkie podsumowanie celu tej akcji.

Nauczyciele zajęć komputerowych cały rok realizują tematy związane z bezpieczeństwem w sieci, jednak szczegółowo są one omawiane właśnie w lutym. W każdej klasie przeprowadzane były lekcje mające na celu przygotować dzieci do prawidłowego korzystania z internetu. Tematy te poruszane były również na lekcjach języka polskiego w klasach starszych oraz na zajęciach z pedagogiem szkolnym w klasach młodszych.

Całość tych wszystkich działań dopełniła tematyczna gazetka w holu korytarza szkolnego.

Mimo, że systematycznie propagujemy działania bezpiecznego korzystania z internetu, jesteśmy przekonani, że w wyniku podjętych inicjatyw wzbogaciliśmy świadomość uczniów, iż decyzje podejmowane w świecie wirtualnym mają wpływ na ich realne życie. Poprzez aktywny udział w zajęciach skłoniliśmy młodych internautów do refleksji nad problemem uzależnienia od życia w sieci. Wierzymy, że nasi uczniowie będą z głową surfować po zawiłościach internetowej pajęczyny.